ŞEMA LİSE

ŞEMA LİSE


Şema Koleji'nde  öğrenci merkezli, çağın getirdiği yenilikleri takip eden ve kullanan, gelişmelere açık bir öğretim programı kullanılmaktadır. Öğretim programlarımız ile öğrencilerimizin kendilerini her alanda ifade etmelerini sağlayacak olan ve öğretim ortamını zenginleştirecek her türlü bilimsel ve yaratıcı çalışmalara destek vermekteyiz. Okulumuzda milli eğitim müfredatıyla birlikte öğrencilerimizin ilgi ve yeteneklerini geliştirecek, bilgilerini artıracak akademik programlara yer vermekteyiz.

Okulumuzda 9.,10.,11. ve 12. sınıf öğrencilerimize Ortak Genel Kültür Dersleri, Alan Dersleri, Seçmeli Dersler ve sınavlara hazırlık programları sunularak, öğrencilerimizin hem hayata, hem de üniversiteye en iyi şekilde hazırlanmaları sağlanmaktadır.

Yalnızca akademik başarıya odaklı değil, sosyal, sanatla barışık, üretken, özgüven sahibi bireyler yetiştirmeyi amaçlayan okulumuz öğrencilerimizin yeteneklerini ortaya çıkartacak, geliştirecek Sanat, Spor, Kültür, bilim, vb. her türlü faaliyeti özgün programlarımız ile desteklemekteyiz.

Şema Fen / Anadolu Lisesi’ndeki öğrencilerimiz ilgi, yetenek ve yeterliliklerine uygun akademik eğitim ve üniversite yolculuğuna 9.sınıfta başlamaktadır. Çalışma düzeni, programlı ders takibi, test teknikleri, motivasyon vb. alanlarda sunulan rehberlik hizmetleri ölçme ve değerlendirme sürecinde öğrenci ve velilerimize destek olmaktadır.

9-10. Sınıflarda;

Yazılı sınavların yanı sıra konu ve kazanım odaklı ÜDS,
Yapılan sınavların ölçme, değerlendirme ve takibi,
Konu eksiği analizleriyle birebir etüt/konu tekrarı fırsatı

 

11. Sınıflarda;

Hafta sonu yapılan TYT / AYT hazırlık kursları
Arttırılmış ders saatleri,
Ders çalışma etütleri,
Takviye etütleri,
Birebir etütler,
Konu kavrama testleri ve YGS denemeleri,
Kış Okulu yapıyoruz

 

12. Sınıflarda;

Yoğunlaştırılmış ana ders saatleri,
Hafta sonu yapılan Üniversite hazırlık kursları,
Okul çıkışında yoğun takviye etütleri,
Küçük gruplarla çalışma etkinlikleri,
Öğrencilerimizin ulusal ölçekte kendilerini değerlendirmelerini
sağlayan farklı yayınlara ait denemeler
MEB’in yayımladığı denemeler,

 

Kariyer Planlama Çalışmaları

Şema Fen / Anadolu Lisesi öğrencileri bilime, insanlığa fayda sağlayacakları alanlar için bilimsel çalışmalarla ilerlerken kariyer planlamada eşsiz bir fırsata sahip olurlar.Kariyer Günleri, her öğrencinin ilgi duyduğu meslek grubunun belirlendiği; bu alanda bir öğrenci ve çalışanın davet edilip öğrencilerimizle buluştuğu; geleceğin meslekleri adı altında da yeni iş ve meslek
dallarıyla tanıştığı inovatif bir uygulamadır. Şema Fen / Anadolu Lisesi öğrencilerimiz Kariyer Günleri’nin yanı sıra 9. Sınıftan itibaren meslek atölyesi çalışması gibi ilgi, yetenek ve yeterliğinin analizine dönük çalışmalar, mizacına uygun seçeneklerin olduğu paylaşımları değerlendirerek kariyer planlamasını okulumuz rehberliğinde gerçekleştirir.

 

Üniversite Gezileri

Bilimden ve bilimsellikten yana söz sahibi olan Şema Fen / Anadolu Lisesi öğrencileri 10. Sınıftan itibaren ülkemizin seçkin, köklü geçmişe sahip üniversitelerini gezerek üniversitelerimizin sahip olduğu bilimsel çalışma ortamlarını, gelişmeleri yerinde gözlemlemektedir.

PAYLAŞ