Nedir Bu Verimli Ders Çalışma ?

Nedir Bu Verimli Ders Çalışma ?

“Şayet eğitimin amacı sadece bir konuda veya alanda bilgi sahibi kılmaksa…


1. ETKİN DİNLEME :

 Hangi dersi dinliyorsanız veya çalışıyorsanız, "şimdi matematik dersine dinliyorum, şimdi Türkçe dinliyorum" gibi telkinler de bulunun.  Ders esnasında önemli gördünüz yerlerin altını çizin ve önemli gördüğünüz bilgileri not edin. Not almak zihnin dağılmasını önler ve daha iyi odaklanmanızı sağlar.  Sırada dik oturun ve öğretmeniz ile göz teması kurun. Söylediklerine dikkatinizi verin, öğretmeniniz ile kuracağınız göz teması söylediklerine daha iyi odaklanmanızı sağlayacaktır. Göz teması oldukça önemlidir, mesela bir yazıyı kağıttan okuyan ve karşısındakilere hiç bakmadan okusa pek bir anlamı olmaz ama hızlı okuma tekniği ile karşısındakilere bakarak okursa daha dikkat çekici olur.  Dersiniz bittiğinde eve geçip ilk önce dinlenin. Dinlenmeden yapılan çalışmalarda genellikle odaklanamama ve konudan kopmalar meydana gelir, konsantrasyonunuz çabuk bozulur. Aç iseniz midenizi çok dolduracak şekilde değil yeterince bir şeyler yiyin.


2. Hangi Saat Hangi Derse Çalışacağınıza Önceden Karar Verin!

Yatmadan hemen önce kafanızda sonraki günün planını yapmalısınız, "ben yarın saat 18-21 arası ders çalışacağım" diyerek zihninizde kurarsınız ve aynı cümleyi okuldan çıktığınızda da tekrarlarsanız zihninizi 18-21 arasında çalışmaya bloke edersiniz. Böylelikle zihninizde neyi tekrar ederseniz kendinizi de ona yönlendirirsiniz.


3. BAŞARI İSTİYORSAK MUTLAKA GÜNLÜK TEKRAR YAPMALISIN!

Tekrar edilmeyen bilgi su üstüne yazı yazmak gibidir. Özellikle yeni öğrendiğiniz bir bilgiyi o gün içerisinde tekrarını yapmazsanız %50'sini unutursunuz. Bir hafta içinde tekrar etmezseniz %70'ini unutursunuz.


4. 45 DAKİKADA BİR 15 DAKİKA MOLA VER!

Ders çalışırken mutlaka her 45 dakikada bir 15 dakika ara verin. Bunun çini bir kronometre kullanmak çok faydalıdır. Her 45 çalışma süresinin son 4-5 dakikasında o süre içerisinde gördüğünüz konulara, önemli gördüğünüz yerlere göz atın. Bu çalışma, bilgiyi uzun hafızaya atmak açısından çok etkilidir.
5. ÇALIġMA ORTAMINIZI DÜZENLEYĠN Beynimiz bir çok konuda mükemmel olmasına rağmen aynı anda iki şeye odaklanamaz. Bu nedenle ders çalışırken dikkatimizi dağıtacak koşullardan kaçınmalıyız. Ders çalışırken tv izlemek, telefonla oynamak ve müzik dinlemek dikkatimizi dağıtacak ve öğrenmeyi olumsuz etkileyecektir. Ders çalışırken telefonunuzu yanınıza almamanız faydalı olacaktır…


6. BİR SAYISAL BİR SÖZEL DERSE ÇALIŞIN

Çok uzun süre aynı derse ve aynı ders türlerine çalışmayın. Bu hem daha çok yoru

PAYLAŞ